• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to footer

VRTLARICA

digitalna enciklopedija biljaka

  • Biljke
  • Vrste
  • Porodice
  • Zimnica
avokado biljka

Avokado

Objavljeno: 27.10.2022.
Vrsta: Voće
Porodica: Lovorovke

  • 1 Sadnja avokada iz koštice
  • 2 Zalijevanje
  • 3 Održavanje
  • 4 Zaštita od bolesti

Avokado (lat. Persea americana) je jedan od prekrasnih plodova ljeta iz porodice lovorovki (Lauraceae). Spada u egzotično voće, koje je u današnje vrijeme dostupno i u našim krajevima, a često se može vidjeti i posađen u vrtovima. Savršeno se uklapa u naše klimatske uvjete jer je naše podneblje vrlo povoljno za uzgajanje avokada. No, iako imamo sve za dobar uzgoj avokada, on još uvijek spada u rijetko korišteno voće na našim prostorima.

Avokado dolazi iz porodice lovora, njegovo stablo je zimzelene boje i može doseći i do 20 m. Ima različitih sorti avokada, čak 80. Njegovo podrijetlo je iz središnje i južne Amerike. Ima male cvjetove, žuto zelenkaste boje. Iz tih cvjetova se razvijaju mesnati plodovi u obliku kruške. Visoke je hranjive vrijednosti, a njegov naziv dolazi od riječi “ahuacatl” iliti “aligatorska kruška”. Avokado svojim izgledom podsjeća na kožu aligatora. Svrstava se u zdravu namirnicu i karakterističan je za početak ljeta.

Iako bi mu neki okus usporedili s majonezom, dok drugi smatraju da je prilično neutralan, jedno je sigurno – avokado nije povrće već voće. Priprema se najčešće sa slanim jelima, a odličan je u salatama te uz ribu i meso.

Srodne biljke

  • Lovor

Sadnja avokada iz koštice

Ako volite avokado i često ga koristite, bilo za salatu ili kao omiljenu slasticu, odvojite sjeme i okušajte se na sadnju vlastitog stabla avokada u svom vrtu. Za početak se informirajte o njegovoj sadnji. Sam postupak je vrlo jednostavan i zabavan. Neće vam biti potrebno mnogo vremena da počnete “brati plodove” svog truda.

Ako želite uzgojiti avokado u svom vrtu, potreban vam je:

  • avokado
  • nož
  • kamenčići za drenažu
  • zemlja za sadnju cvijeća
  • staklenka
  • lončić
  • voda
  • 3 čačkalice

S nožem se odvaja mesnati, jestivi dio, zatim se pomoću tri čačkalice koštica ubode na tri različita mjesta i to pravilnih razmaka. Nakon toga, staklenka se puni vodom, a takvu probodenu košticu se stavi na početak staklenke, tako da čačkalice održavaju košticu pri samoj površini u vodi. U postupku je najvažnije da je sjemenka dijelom u vodi, ali ne smije biti uronjena. Obvezna je svakodnevna provjera i prema potrebi dolijevanje vode.

Nakon par tjedana ovojnica koštice će se odvojiti, a koštica se razdvojiti. Poslije dva mjeseca koštica pušta korijen, a na području gdje se dogodilo razdvajanje, počinju se razvijati listići. Kada nastane korijen i razviju se listići, položite košticu u zemlju.

Tegla se priprema tako da prvo pripremite drenažu pomoću sitnih kamenčića. Drenaža služi za odvodnju vode koja je višak. Na drenažu se stavlja zemlja sve do pola tegle. Kada ste sve to napravili, biljku pažljivo položite na zemlju, potom se treba ukopati korijen, a koštica mora obvezno ostati iznad površine zemlje.

Avokado redovito zalijevajte, vlažnost zemlje je nužna, ali se treba paziti da ne bude previše natopljena. Ako listovi postanu žuti, to je znak da je biljka previše natopljena vodom. Kako bi se spriječile posljedice prevelikih količina vode, prestanite je zalijevati nekoliko dana. Kako biljka napreduje, tako koštica slabi, a na kraju se osuši.

Pratite svoju biljku i kada primijetite da se koštica potpuno osušila, vrijeme je za presadnju vašeg “stabla” u vrt. Dobro je koristiti prozirno staklo staklenke kako biste lako mogli vidjeti kada korijeni počinju rasti, a također kada je potrebno promijeniti vodu.

Izbjegavajte temperature smrzavanja. Posadite svoje stablo u periodu od ožujka do lipnja. Ako sadite tijekom ljeta, uvijek postoji rizik oštećenja od sunca, jer drveće avokada ne apsorbira dobro vodu na početku. Posadite ga u ne-travnjački prostor i daleko od nogostupa i, ako možete, na mjesto zaštićeno od vjetra i mraza. Sunce se najviše preporučuje.

Mnogi preporučuju da se voda mijenja svaki dan, no bolje je mijenjati vodu svakih pet dana do tjedan dana. Avokado jako voli sunce, pa se preporučuje da ga posadite na osunčanim mjestima.

Preporučuje se sadnja nekoliko stabala u blizini kako bi bili blizu jedan drugoga i oprašivali se te razvijali svoje plodove.

Za sve one koji živi u kontinentalnom djelu Hrvatske, posadite avokado u veću teglu, jer ćete je redovito unositi i iznositi u toplije prostorije.

Zalijevanje

Stablo avokada obično treba zalijevati dva do tri puta tjedno. Treba pripaziti jer postoji mogućnost viška vode pa se učestalost navodnjavanja može smanjiti na otprilike jednom tjedno nakon godinu dana.

Kada zalijete drvo, dobro namočite tlo, a zatim ga pustite da se ponovno osuši prije ponovnog zalijevanja. Kao i kod većine biljaka, ne želite da se stablo previše osuši. Pravilo za odrasla stabla je oko 20 galona vode dnevno tijekom sezone navodnjavanja. Sadnice će, naravno, zahtijevati malo manje vode. Provjerite tlo prije zalijevanja svaki put kako biste bili sigurni da se osušilo.

Održavanje

Gledajte biljku kako raste, uz povremena zalijevanja. Ako želite postići grmolik rast, važno je da otkinete vrhove onda kada biljka naraste do 30 cm-a. Kada biljka naraste za još 15 cm-a, potrebno je otkinuti zadnjih par listića na samom vrhu, može i zadnja dva para. Postupak ponovite nekoliko puta.

Ponekad će avokado početi formirati plodove nakon 3 ili 4 godine, a nekada će mu biti potrebno čak 15 godina. U nekim slučajevima postoji mogućnost i da nikada ne razvije plodove.

Kako biste pospješili formiranje plodova, sadite stabala jedan blizu drugoga kako bi zajedno rasli i pomogli si u oprašivanju.  Stablo avokada nikada ne sadite na osami, pazite da temperature ne padnu ispod nule, a kada se to dogodi stavite ga u zatvoren prostor. Vanjske temperature ne smiju pasti ispod 7 C. Obvezno ga redovito izlažite suncu.

Zaštita od bolesti

Postoji mogućnost da drvo avokada bude napadnuto ušima. Prvo što tada možete napraviti je isprati listove biljke vodom. Pokušajte s mlazom iz tuša ili sudopera kako bi odlijepili štetnike. Kada ste ih sve otklonili, važno je da pošpricate drvo avokada sa smjesom u koju ste stavili vodu i malo tekućine za pranje posuđa te žlicu ulja. Avokado trebate provjeravati redovito, svakih 4 dana kako biste utvrdili da se štetočine nisu vratile.

Avokado se u posljednje vrijeme sve više počeo koristiti u našim kuhinjama i to zahvaljujući njegovom neutralnom okusu koji se može odlično stopiti s velikim brojem jela. Avokado se može konzumirati u salati od avokada, mogu se raditi različite slastice od avokada, a može se piti i kava s dodatkom avokada te pripremati užina, doručak, ručak i večera. Avokado je prepun zdravih masnoća pa se preporučuje u dijetalnoj prehrani, ali i prehrani vegana. Naime, ovo savršeno voće obogaćeno je nezasićenim masnim kiselinama te u sebi sadrži vitamine A, C i E, kalij, fosfor, željezo, magnezij. Spada među najbolje izvore vlakana.

Autor: Martina Š., Foto: tookapic / Pixabay

Zadnje objave

paprika

Paprika

Paprika (lat. Capsicum) je biljka čiji je uzgoj dobro poznat na našim područjima. Radi se o jednogodišnjoj biljci koja spada u porodicu pomoćnica (Solanaceae). Korijen joj je razgranat i vretenast, no nalazi se blizu površine. … [više] about Paprika

krumpir

Krumpir

Krumpir (lat. Solanum tuberosum) je jedna od najčešće uzgajanih povrtnih kultura. Porijeklom je iz Amerike, a pripada porodici pomoćnica (Solanaceae) kojoj pripada i paprika. Riječ je o višegodišnjoj zeljastoj biljci koja se … [više] about Krumpir

jagoda

Jagoda

Jagoda (lat. Fragaria) pripada u skupinu višegodišnjih zeljastih biljaka u porodici ružovki (Rosaceae). Naziv potječe je spajanja dviju riječi, fragum što u prijevodu znači jagoda i fragrare što znači mirisati, a nastao je zbog … [više] about Jagoda

jabuka

Jabuka

Jabuka (lat. Pyrus malus L.) je biljka iz porodice ružovki (Rosaceae). Najpopularnije je voće na svijetu, a uzgaja se zbog okruglog jestivog ploda, najčešće crvene ili zelene boje. U svakom supermarketu bez problema možete naći … [više] about Jabuka

javor biljka

Javor

Javor (lat. Acer) je rod listopadnih stabala i grmova, a pripada porodici sapindovki (Sapindaceae). Stablo javora može narasti i do 30 m visine. Deblo je najčešće kratko i obraslo crvenkasto-smeđom korom koja se pločasto ljušti. … [više] about Javor

divlji kesten

Divlji kesten

Divlji kesten (lat. Aesculus hippocastanum L.) je listopadno stablo iz porodice sapindovki (Sapindaceae). Prirodno je rasprostranjen u jugoistočnoj Europi, sve od nizinskih pa do brdskih područja. Uzgaja se i kao ukrasno drvo u … [više] about Divlji kesten

kala biljka

Kala

Kala (lat. Zantedeschia aethiopica) je trajna zeljasta biljka koja pripada u porodicu kozlačevki (Araceae). Jedna je od najpoznatijih ukrasnih biljaka koja cvijeta predivnim bijelim cvijetom i može narasti i više od jednog metra. … [više] about Kala

verbena biljka

Verbena

Verbena (lat. Verbena officinalis L.) ili ljekoviti sporiš pripada u skupinu jednogodišnjih ili dvogodišnjih zeljastih biljaka iz porodice sporiševki (Verbenaceae) kojoj pripada i lantana. Još se naziva brstica, boriš, slezenica, … [više] about Verbena

tisa biljka

Tisa

Tisa (lat. Taxus) je rod od desetak vrsta porodice tisovki (Taxaceae), a može narasti do 20 m visine. Zapadna Azija, sjeverna Afrika i niži dio Europe su područja na kojima je tisa prirodno rasprostranjena. Može živjeti i više od … [više] about Tisa

dunja

Dunja

Dunja (lat. Cydonia oblonga), listopadno je stablo niskog rasta od 2 do 7 m visine, koje svrstavamo u porodicu ružovki (Rosaceae). Krošnja dunje je široka i gusta, kora stabla je smeđe zelenkasta, a mlade grane su joj … [više] about Dunja

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Footer

Kategorije: cvijeće, drveće, gljive, grmlje, industrijske biljke, povrće, sukulenti, ukrasno drveće, voće, začini, žitarice

Copyright © 2019–2023 • Mastermind • O nama • Sva prava pridržana.
hrvatski | srpski