• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to footer

VRTLARICA

digitalna enciklopedija biljaka

  • Biljke
  • Vrste
  • Porodice
  • Zimnica
verbena biljka

Verbena

Objavljeno: 15.03.2023.
Vrsta: Cvijeće

  • 1 Vrste
  • 2 Sadnja
  • 3 Uzgoj
  • 4 Zaštita od bolesti
  • 5 Berba
  • 6 Upotreba
  • 7 Povijest

Verbena (lat. Verbena officinalis L.) ili ljekoviti sporiš pripada u skupinu jednogodišnjih ili dvogodišnjih zeljastih biljaka iz porodice sporiševki (Verbenaceae) kojoj pripada i lantana. Još se naziva brstica, boriš, slezenica, ljutovnica, bostica, železarka, željezarka, vrbena i vrbona, a potječe iz Južne Amerike.

Stabljika verbene je dugačka i uspravna, četverokutna, a u gornjem dijelu razgranata. Može narasti u visinu od 120 cm. Listovi su duguljastog oblika, nepravilno nazubljenog oblika, pri vrhovima šiljasti. Prema vrhovima su sve manji. Neke starije vrste verbene mogu pri dodiru njihovih listova uzrokovati blago peckanje. Kod novijih sorti toga više nema.

Ima male dvospolne cvjetove koje dolaze u boji lavande, a oblik im je sličan trubi. Skupljeni su na vrhu grančica u razgranate klasove te se nalaze u pazušnim dijelovima listova. Plod verbene je kalavac, a specifičan je po tome da se u svojoj zreloj fazi može raspasti na četiri mala ploda.

Cvat klobučastog oblika sastoji se od pet sitnih listova koji dolaze u jednobojnoj ili dvobojnoj boji. Obično se može naći u ljubičastoj, plavoj, crvenoj, žutoj, ružičastoj i bijeloj boji, a njezini cvjetovi izgledaju poput malenog kišobrana.

Ova ljetnica može cvasti cijelog ljeta, od lipnja pa sve do kasne jeseni. Nije zahtjevna za uzgoj pa se preporučuje početnicima u vrtlarstvu. Zbog predivnog izgleda i izazovnog mirisa sve je češći gost u mnogim vrtovima, ali i kao rezano cvijeće u vazama. Ipak, verbena je u prvom redu balkonsko cvijeće pa ako želite imati predivan pogled s balkona, naučite sve o njezinoj sadnji i uzgoju.

Vrste

S obzirom na način uzgoja i sadnje, postoje tri vrste verbene:

  • grmolika verbena
  • puzava verbena
  • stablo

Grmolika verbena odlično će se uklopiti u vrt među ostale vrste cvijeća, cvjetne gredice i kamenjar. Može narasti do 30 cm u visinu, a pri sadnji valja zadovoljiti razmak od 20 do 25 cm.

Puzave vrste verbene sade se u lončanice (posude veličine 19 do 21 – po jedna ili dvije sadnice u posudu ili na 1 m2 po 3 sadnice) tako da biljka prilikom rasta može iz nje slobodno padati i tako ukrašavati terase, sjenice i balkone. Riječ je o biljci koja može zamijeniti pelargonije (muškatle). Cvjetni slapovi verbene izgledat će predivno u lončanicama u kojima mogu postići dužinu i do 1,5 m.

Ako želite da se biljka širi tlom poput cvjetnog tepiha, posadite puzajuću verbenu u vrt. Pritom joj svakako osigurajte dovoljno mjesta za rast.

Sadnja

Prije nego što se upustite u sadnju verbene, važno je napomenuti da njezine sjemenke jako sporo klijaju. Dobra je medonosna biljka jer se odlikuje dugačkim cvatom. Korisna je pčelama kojima daje pelud i nektar.

Budući da je najčešće jednogodišnja biljka, trebat će je sijati svake sezone. Sjetva verbene obavlja se krajem veljače u posude ili teglice. Nakon sjetve, posude stavite u prostoriju čija je temperatura 15°C.

Sredinom svibnja mlade biljčice presadite u vrt ili u veće posude. Potrebno je zadovoljiti udaljenost od 25 cm između svake biljke. U ovom periodu rasta, odmah nakon presađivanja, najbolje će joj odgovarati polusjenovito mjesto.

Klima

Verbena se sije na otvoreno tijekom proljetnih mjeseci. Odgovaraju joj sunčani ili blago sjenoviti predjeli. Dobro podnosi sušna i vrlo topla razdoblja za vrijeme kojih se njezina medonosna svojstva ne smanjuju. Neće joj smetati niti povremeni jaki vjetrovi.

Tlo

Tlo za uzgoj sporiša trebalo bi biti dobro drenirano i rahlo.

Dobri susjedi

Cinija, Češnjak, Čičak, Dragoljub, Kadifa, Kopar, Korijander, Limunska trava, Petunija, Sikavica

Uzgoj

Verbena cvijeta od ranih proljetnih mjeseci do prvih hladnoća. Tijekom cvjetanja poželjena je dodatna prihrana verbene (dva puta tjedno) kroz vodu za zalijevanje. Cvjetanje verbene je stalno tijekom ljetnih mjeseci. Ako se biljka pravilno uzgaja, ona će stalno razvijati bočne grane iz kojih će nicati novi cvjetovi.

Verbena će u vrtu ili na balkonu djelovati čarobno ako je kombinirate s ostalim jednogodišnjim biljkama koje za uzgoj zahtijevaju dosta sunca. Viseće ili puzajuće verbene možete kombinirati s ostalim visećim biljkama koje zahtijevaju sličnu ili istu njegu.

Zalijevanje

Biljka zahtjevna umjereno zalijevanje kako bi kvalitetno rasla. Zalijte je odmah nakon sadnje i dok se ne započne s rastom, a kada se ukorijeni minimalno jednom tjedno ili po potrebi. Pripazite da ne pretjerate jer joj neće odgovarati ni suviše mokro i vlažno tlo. Prije zalijevanje provjerite je li zemlja dovoljno suha pa je tek onda zalijte.

Najbolje vrijeme za zalijevanje sporiša je rano ujutro ili kasno navečer odstajalom vodom. Ako uzgajate verbenu u posudama ili teglama, pripazite da tanjurić u koji se slijeva voda ne bude pun.

Gnojidba

Sporiš nema velikih zahtjeva prema prihrani, ali ipak će bolje cvjetati ako ga svaki drugi ili treći tjedan prihranite gnojivom. Kod gnojidbe birajte ona gnojiva koja imaju veći postotak željeza. Obvezna je prihrana u proljeće, kada biljka naraste 10-ak cm.

Rezidba

Grane verbene nikada ne bi smjele biti duže od 80 cm. Verbenu je krajem lipnja potrebno orezati kako bi i dalje davala predivne cvjetove. Skratite joj predugačke grane i uklonite cvjetove koji su ocvali. Tako ćete osim oblikovanja, biljci omogućiti i obnovu cvjetova, potaknuti rast i razvoj biljke. Nakon što ocvate, skratite joj stabljiku do prvih listića.

Želite li potaknuti grmoliki rast, kada mladim biljkama niknu dva do tri para listova, uklonite im vrh stabljike. Ako verbena gubi formu, prerasle grane skratite za dvije trećine. U tom slučaju trebat će joj dva tjedna da se počne ponovo granati i cvjetati.

Kada završi prva cvatnja, poželjno ju je orezati kako bi se potaknulo ponovo brzo cvjetanje.

Zaštita od bolesti

Ako biljku pravilno uzgajate i njegujete, neće biti napadnuta od bolesti i štetnika. Upravo zbog toga, naziva se svetom biljkom.

Berba

U ljekovite svrhe koriste se zeleni nadzemni dijelovi verbene koji se beru prije nego što postigne vrhunac cvatnje (od lipnja do rujna). Prije primjene, biljku vaša osušiti na tamnom i prozračnom mjestu.

Nakon sušenja, biljka se usitni i prema potrebi koristi.

Nikada se ne beru dijelovi biljke s pojedinačno izraslim biljaka, a tamo gdje ih ima više, uvijek se koristi isključivo jedna trećina biljke, a ostatak se ostavlja zbog daljnjeg očuvanja i rasta biljke.

Upotreba

Verbena je biljka egzotičnog i citrusnog mirisa, a poznata je i po svojoj ljekovitosti. Može se koristiti u obliku čaja, losiona i krema.

Biljka ima gorak okus, a u zdravstvene svrhe koristi se za smirenje živčanog sustava, za ublažavanje stresa, nervoze i napetosti te protiv nesanice. Šalica čaja od verbene pola sata prije spavanja opustit će vas i potaknuti bolji san.

Ako imate problema s menstrualnim ciklusom i bolovima, pomozite si čajem od verbene koji će potaknuti rad maternice i smanjiti napetost kod PMS-a. U slučaju da vam menstruacija kasni, verbena bi vam i tu mogla pomoći. Također, pomaže kod poroda jer potiče kontrakcije, a nakon poroda utječe na bolju laktaciju.

Zbog svog gorkog okusa utječe na bolju probavu i smanjenje grčeva, nadutosti, povraćanja i proljeva. 30 do 60 ml dekokta pripremljenog od verbene, može smanjiti bolove u trbuhu i povraćanje.

Kod hemoroida pomaže vanjski oblog, a pomaže i kao laksativ. Ima izraženo detoksikacijsko, antiupalno, antiparazitno, antipiretičko i analgetsko djelovanje, a pomaže i kod bolje apsorpcije minerala.

Olakšava migrenu i smanjuje upalu sinusa. Posebno se preporučuje ženama zbog migrene uzrokovane hormonima (migrene vezane za menstrualni ciklus). Osim što eliminira sluz iz sinusa, to isto radi i iz grla pa je koristite kao pomoć kod kašlja uzrokovanih virusima i bakterijama.

Općenito je jedno od najboljih sredstava koje se koristi kod oporavka od raznih bolesti, a posebno će pomoći kod slabosti uzrokovanom nakon gripe.

Pokazala se odličnom za suzbijanje nametnika koji dolaze od kućnih ljubimaca, primjerice buha.

Recepti

U svrhu prirodnog liječenja koristi se vino od verbene, čaj od verbene i oblozi od verbene. U nastavku donosimo recepte i kod kojih se zdravstvenih tegoba koji koristi.

Vino od verbene

Vino od verbene koristi se za glavobolju, nadražene živce, kod gripe i plućnih bolesti, kao pomoć u liječenju astme te kod žučnih kamenca, kamenca u mjehuru i bubrezima.

Sastojci:

  • 1 l bijelog vina
  • 5 žlica usitnjene verbene

Priprema

U 1 l kvalitetnog bijelog vina dodajte pet žlica suhe verbene pa ostavite mješavinu da odstoji 30 dana prije korištenja.

Preporučuje se piti čašica bijelog vina četiri puta na dan.

Čaj od verbene

Čaj od verbene pomoći će kod svih tegoba povezanih sa živčanim sustavom poput primjerice nesanice, anksioznosti, nervoze uzrokovane stresom i znojenja. Također, ojačat će oslabljeni imunitet nakon gripe. Pomaže kod bolnih i osjetljivih desni i potiče laktaciju tijekom dojenja.

Sastojci:

  • 1 žličica čaja od verbene
  • 2 dl kipuće vode

Priprema

Dodajte čaj u netom proključalu vodu pa ostavite da odstoji 5 minuta. Nakon toga ga procijedite i odmah popijte.

Čaj od verbene i vina

Čaj od verbene možete pripremiti i uz dodatak vina koje će pojačati njegovu ljekovitost. Tako pripremljen čaj djeluje kao detoksikacijski, čisti organe (jetru, bubrege, slezenu) te olakšava teško disanje.

Sastojci:

  • 4 žlice usitnjene verbene
  • 2,5 dl vode
  • 2,5 dl kvalitetnog vina

Priprema

Pomiješajte vino i vodu pa nastaloj mješavini dodajte i verbenu. Kuhajte na laganoj vatri 10-ak minuta pa procijedite. Čaj od verbene s vinom pijte tri puta dnevno u maloj šalici prije obroka.

Oblozi od verbene

Svježa verbena pomiješana s ghee maslacem koristi se kao blagotvorno sredstvo za zdravlje očiju. Oblog od verbene za oči pomaže kod titranja očiju i razbistrava vid.

Oblozi od verbene pomažu kod migrene, upale uha, bolova u leđima te kod uklanjanja bolova uzrokovanih neuralgijom.

Sastojci:

  • 1 l vode
  • 4 velike žlice usitnjene verbene
  • 1 velika žlica usitnjenog sjemena od grčke djeteline
  • 1 velika žlica lanenih sjemenki

Priprema

Sve sastojke pomiješajte i prelijte s 1 l proključale vode. Ostavite da odstoji 4 sata, a potom procijedite i odmah koristite kao oblog.

Povijest

Kroz mnoga stoljeća povezuje je se s natprirodnim i božanskim svojstvima. Rimljani su koristili latinsko ime Verbena za biljke koje su koristili kod raznih obreda. Ime officinalis često se susreće kod biljaka, a označava glavnu vrstu u rodu čija je primjena u travarstvu ogromna.

Verbenu su Kelti, Egipćani i Rimljani smatrali svetom biljkom, a s njezinim magičnim i ljekovitim svojstvima bili su upoznati i stari narodi. U Egiptu su je zvali Junovim suzama, a neke legende o ranim kršćanima govore da su se pripravcima od verbene tretirale Isusove rane zadobivene od nošenja križa.

Neki su njezina magična svojstva željeli iskoristiti tako što su mjesta rituala i obreda prskali vodom u kojoj je prethodno stajala verbena. Običaj Rimljana bio je da na glavi nose vijence ispletene od verbeninih grančica.

Prirodno se može naći na cijelom području Europe, u sjevernoj Africi i Sjevernoj Americi, u nekim dijelovima Azije te je unesena i na australsko tlo. Raste na kamenitom i suhom tlu poput pašnjaka, livada, uz rubove cesta i na planinskim dijelovima. U nekim vrtovima i oranicama se toliko dobro ukorijeni da se smatra i korovom.

Foto: Kerstin Riemer / Pixabay

Zadnje objave

verbena biljka

Verbena

Verbena (lat. Verbena officinalis L.) ili ljekoviti sporiš pripada u skupinu jednogodišnjih ili dvogodišnjih zeljastih biljaka iz porodice sporiševki (Verbenaceae) kojoj pripada i lantana. Još se naziva brstica, boriš, slezenica, … [više] about Verbena

tisa biljka

Tisa

Tisa (lat. Taxus) je rod od desetak vrsta porodice tisovki (Taxaceae), a može narasti do 20 m visine. Zapadna Azija, sjeverna Afrika i niži dio Europe su područja na kojima je tisa prirodno rasprostranjena. Može živjeti i više od … [više] about Tisa

dunja

Dunja

Dunja (lat. Cydonia oblonga), listopadno je stablo niskog rasta od 2 do 7 m visine, koje svrstavamo u porodicu ružovki (Rosaceae). Krošnja dunje je široka i gusta, kora stabla je smeđe zelenkasta, a mlade grane su joj … [više] about Dunja

kvinoja biljka

Kvinoja

Kvinoja (lat. Chenopodium quinoa) je jednogodišnja biljka porijeklom iz Anda, gdje se tradicionalno uzgaja i konzumira više od 5.000 godina. Iako se o kvinoji najčešće govori kao o žitarici, prema nekim izvorima pripada porodici … [više] about Kvinoja

narcis biljka

Narcis

Narcis ili sunovrat (lat. Narcissus) je biljni rod porodice zvanikovki (Amaryllidaceae). Postoji oko 26 vrsta divljih narcisa i nekoliko stotina kultiviranih vrsta. Divlji narcisi se mogu pronaći u Aziji, Europi i Sjevernoj … [više] about Narcis

bugenvilija

Bugenvilija

Bugenvilija (lat. Bougainvillea spectabilis), poznata pod nazivima bugenvila, bugenvileja i bogumila, je ukrasna drvenasta zimzelena penjačica iz porodice noćurkovki (Nyctaginaceae). Iako je sam cvijet bugenvilije neugledan, … [više] about Bugenvilija

ivančica (margareta) biljka

Ivančica ili margareta

Margareta (lat. Leucanthemum vulgare) je višegodišnja zeljasta biljka poznata i pod nazivom ivančica. Pripada porodici glavočika (Compositae/Asteraceae), a njena prirodna staništa su umjerena područja Azije, Europe i Sjeverne … [više] about Ivančica ili margareta

grab biljka

Grab

Obični grab (lat. Carpinus betulus L.) je listopadno stablo iz porodice brezovki (Betulaceae), kojoj pripadaju i joha, breza i lijeska. Ima dubok i razgranat korijen, može narasti do 25 m u visinu te tvori gustu i razgranatu … [više] about Grab

maslina plod

Maslina

Maslina (lat. Olea europea L.), nalazi se u porodici maslinovki (Oleaaceae) ili maslina, a raste u obliku zimzelenog razgranatog grma ili stabla. U prosjeku može narasti od 3 do 13 m u visinu. Plodovi masline rastu na … [više] about Maslina

Jasmin

Jasmin (lat. Jasminum) je zimzelena grmolika biljka penjačica koja pripada porodici maslinovki (Oleaceae), odnosno maslina te rodu Jasminum. Jasmin ima dugu i tanku stabljiku koja može izrasti čak 5 m u visinu. Listovi se sastoje … [više] about Jasmin

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Footer

Kategorije: cvijeće, drveće, gljive, grmlje, industrijske biljke, povrće, sukulenti, ukrasno drveće, voće, začini, žitarice

Copyright © 2019–2023 • Mastermind • O nama • Sva prava pridržana.
hrvatski | srpski