• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to footer

VRTLARICA

digitalna enciklopedija biljaka

  • Enciklopedija
  • Vrste biljaka
  • O nama
filodendron cvijet

Filodendron ili filadendron

Objavljeno: 10.11.2020.
Vrsta: Cvijeće

Filadendron je zajednički naziv za biljni rod iz porodice kozlaca, a obuhvaća više od 220 vrsta grmova i puzavih povijuša koje su podrijetlom iz tropskog dijela Amerike. Neke od tih vrsta uzgajaju se i kao sobne biljke. Riječ je o vrstama Philodendron bipinnatifidum, Philodendron grandifolium i Philodendron pertusum, odnosno Monstera deliciosa, koja se najčešće uzgaja kod nas.

Filodendron ili monstera u svom prirodnom staništu raste uz drveće. Penje se pomoću debelog zračnog korijenja koje ne samo da pomaže biljci da raste uz stablo, već joj služi i za opskrbljivanje vodom i hranjivim tvarima. Uz fikus, monstera ili filadendron je kod nas jedna od najpopularnijih sobnih biljaka.

Zanimljivo je da nema rupe na listovima od samog početka životnog ciklusa. Mlade biljke imaju nježne listove svijetlo zelene boje koji su u početku umotani poput cigareta. Listovi se s vremenom otvaraju, poprimaju tamniju boju i na njima nastaju duboki urezi.

Za uzgoj filadendrona treba birati prostrane pozicije jer može narasti i do 3 metra, ali za to će biti potrebno nešto više vremena jer biljka godišnje razvije tek 2 – 3 lista.

Sadnja filadendrona

Filadendron ili monstera najbolje raste u alkalnom supstratu visoke pH vrijednosti. Ne odgovara joj zadržavanje vlage pa je potrebno osigurati dobru drenažu. Dok su biljke manje, mogu se uzgajati u manjim loncima ili žardinjerama, a kada izrastu, potrebno ih je presaditi u pojedinačne posude, u supstrat koji je mješavina treseta, zemlje i malo pijeska.

Mladi filadendron treba presađivati jednom godišnje, dok je kod starijih biljaka dovoljno svake godine promijeniti gornji sloj zemlje u posudi. Za presađivanje birajte posudu tek nekoliko centimetara veću od prethodne.

Idealno vrijeme za presađivanje je proljeće ili ljeto, a ako želite da biljka ostane jednake visine kakva je u trenutku presađivanja, vratite je u istu posudu u kojoj je prethodno rasla, samo promijenite zemlju i uklonite uvelo lišće i trule dijelove korijenja. S obzirom na to da je monstera ustvari veliki puzavac, potrebno je u posudu u kojoj se uzgaja dodati štap koji će služiti kao potporanj.

Razmnožavanje se obavlja pomoću vršnih reznica. Reznica se uzima u rano proljeće tako da se odreže vrh s dva lista i stavi u vodu dok ne pusti korijenje. Nakon toga se sadi u manje lončiće ispunjene zemljom i prekriva plastičnom vrećicom. Kada se biljka dovoljno razvije, presađuje se u veću posudu.

Uzgoj filadendrona

Za uzgoj monstere ili filadendrona pogodne su pozicije na kojima ima dosta svjetlosti, ali biljka bi trebala biti zaštićena od izravnog sunca. Može se uzgajati i na tamnijem mjestu, ali u tom će slučaju slabije napredovati. Ne voli drastične promjene temperature pa je treba držati dalje od radijatora ili klima uređaja kako bi se osigurala postojana temperatura. Najbolje joj odgovara temperatura od oko 23℃.

Kako biste spriječili da monstera ili filadendron razvija listove nejednake veličine ili da raste u jednu stranu, rotirajte ga svakih 10 do 14 dana.

Ova biljka nema velike zahtjeve kada je voda u pitanju. Treba je zalijevati svakih 5 – 6 dana, a u zimskim mjesecima 10 – 12 dana, što najviše ovisi o veličini posude u kojoj raste te o toplini prostorije u kojoj je smještena. Nije toliko osjetljiva na višak vlage kao fikus, ali je važno ne pretjerivati sa zalijevanjem.

Osim zalijevanja, potrebno je redovito prskati lišće ili ga brisati mekanom vlažnom krpom kako bi se uklonila prašina i povećala vlažnost. Lišće uvijek prskajte ujutro, tako da kapljice vode stignu ispariti do večeri. Za bolji sjaj listova možete koristiti i laštilo za listove, ali važno je ne pretjerivati jer može oštetiti listove.

Biljku treba jednom mjesečno prihraniti vodom u koju je dodano tekuće gnojivo za lisnate sobne biljke. S prihranjivanjem ne treba pretjerivati jer će se biljka onda prebrzo razvijati. Ako ipak postane prevelika za vaš prostor, možete ju bez straha skratiti.

Listove filadendrona povremeno treba pregledati jer se na njima mogu pojaviti grinje, lisne uši ili neki drugi štetnici karakteristični za sobne biljke. U slučaju da su se pojavili tek u manjim količinama, riješiti ih se možete tako što ćete ih isprati ravnomjernim mlazom vode. Kod jače zaraze koristite insekticidni sapun ili ulje neema.

Od bolesti se mogu pojaviti trulež korijena i pjegavost lista. Važno je redovito pregledavati biljku i reagirati čim se primijete prvi simptomi.

Požutjeli listovi filadendrona znak su da biljku previše ili premalo zalijevate. U slučaju da dijelovi listova poprime smeđu boju, znači da je zrak u prostoriji previše suh. Ako je biljka već dovoljno stara, a na lišću još uvijek nije došlo do formiranja proreza ili rupa, to znači da biljka nema idealne uvjete kada su u pitanju voda ili svjetlost.

Zanimljivosti

Filadendron ili monstera se zbog izgleda listova na engleskom jeziku naziva i Swiss cheese plant. Znanstvenici smatraju da je neobičan izgled listova rezultat prilagodbe na različite vrste stresova, poput sušnih razdoblja, temperaturnih šokova itd.

Latinski naziv za monsteru je Monstera deliciosa, a drugi dio naziva dobila je zbog plodova koje stvara kada raste u prirodnom okruženju, a koji su slični ananasu. Istraživanjem koje je agencija NASA provela devedesetih godina utvrđeno je da neke sobne biljke čiste zrak i da tijekom 24 sata mogu eliminirati do 87% štetnih tvari, a filadendron je jedna od njih. Pokazalo se da je on najefikasniji u pročišćavanju zraka od molekula formaldehida.

Ova biljka sadrži nadražujući biljni sok pa je važno držati podalje djecu i kućne ljubimce. Mačke znaju grickati listove i stabljike filadendrona, a kao simptom trovanja javljaju se groznica, drhtanje i zatvor.

Foto: Kara Eads / Unsplash

Zadnje objave

lijeska

Lješnjak

Lješnjak (lat. Corylus avellana) je plod biljke lijeske koja se još naziva i običnom ili šumskom lijeskom. To je grm ili listopadno drvo sa zaobljenim listovima koji mogu biti dugi 6 do 12 cm, a sa strane su prekriveni dlačicama. … [više] about Lješnjak

orah

Orah

Orah (lat. Juglans), biljka je iz porodice orahovki (Juglandaceae). Ime mu dolazi od izraza Jovis glans, što znači Jupiterov žir, a kod nas se nazivao "kraljevskim orahom" (Jupiter je italska verzija Zeusa, vladara svih bogova … [više] about Orah

mušmula

Mušmula

Mušmula (lat. Mespilus germanica) je biljka iz porodice ružovki (Rosaceae) koja prirodno raste u grm ili ako je se oblikuje može narasti u stablo do 8 m visine. Njezin plod nazivamo mušmula. U narodnome izričaju nazivaju je divlja … [više] about Mušmula

bazga

Bazga

Bazga (lat. Sambucus) spada u rod listopadnih grmova ili niskog drveća iz porodice moškovičevki (Adoxaceae). Postoji četrdesetak vrsta bazge. Uglavnom je riječ o drvenastim biljkama, no postoje i višegodišnje zeljaste … [više] about Bazga

višnja

Višnja

Višnja (lat. Prunus cerasus) je voće koje se često naziva i "plemenitim voćem", i to prvenstveno zbog unutarnjih svojstava ploda.  Spada u porodizu ružovki Višnja u pravilu raste do 6 m visine te ima ispravno stablo s visećim, … [više] about Višnja

medvjeđi luk

Medvjeđi luk

Medvjeđi luk (lat. Allium ursinum) je trajna zeljasta samonikla biljka koja je jestiva, a srodnik je luka i češnjaka te pripada porodici lukova (lat. Alliaceae). Osim pod nazivom medvjeđi luk moguće ga je pronaći i pod nazivima … [više] about Medvjeđi luk

češnjak

Češnjak

Češnjak (lat. Cichorium endivia), poznat i pod nazivom bijeli luk, biljka je iz porodice lukovki (Alliaceae) kojoj pripadaju i poriluk, luk i vlasac. Zbog njegovog mirisa i okusa često ga svrstavaju među začinsko bilje, umjesto … [više] about Češnjak

komorač

Komorač

Komorač (lat. Foeniculum vulgare Mill.) je aromatična začinska biljka koja pripada porodici štitarki (Apiaceae). Raste samoniklo, a može se i uzgajati. Ima snažan, dubok i razgranat korijen iz kojeg raste stabljika koja može … [više] about Komorač

grm kupine

Kupina

Kupina (lat. Rubus fruticous) je biljka penjačica iz porodice ružovki (lat. Rosaceae). Spada u voće, a svuda po svijetu raste u izobilju. Njezino je podrijetlo teško odrediti, ali smatra se da potječe iz sjevernih područja Europe, … [više] about Kupina

polje poriluka

Poriluk

Poriluk (lat. Allium porrum) je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice lukovki (Alliaceae). Kod nas je poznat i pod nazivima porjak ili perati luk. Ima duguljastu lukovicu i čupavo korijenje. Listovi poriluka su duguljasto … [više] about Poriluk

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Footer

Kategorije: cvijeće, drveće, gljive, grmlje, industrijske biljke, povrće, sukulenti, ukrasno drveće, voće, začini, žitarice

Copyright © 2019–2022 • Mastermind • O nama • Sva prava pridržana.
hrvatski | srpski