• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to footer

VRTLARICA

digitalna enciklopedija biljaka

  • Enciklopedija
  • Vrste biljaka
  • O nama
komorač

Komorač

Objavljeno: 05.05.2022.
Vrsta: Začinsko bilje
Porodica: Štitarke

  • 1 Vrste
  • 2 Sadnja
  • 3 Razmnožavanje
  • 4 Uzgoj
  • 5 Zaštita
  • 6 Berba i skladištenje
  • 7 Upotreba
    • 7.1 Ljekovitost
    • 7.2 Komorač u kuhinji
  • 8 Povijest

Komorač (lat. Foeniculum vulgare Mill.) je aromatična začinska biljka koja pripada porodici štitarki (Apiaceae). Raste samoniklo, a može se i uzgajati.

Ima snažan, dubok i razgranat korijen iz kojeg raste stabljika koja može biti visoka do 150 cm. Stabljika je glatka, okrugla i modrozelene boje, a u gornjem je dijelu razgranata. Komorač ima višestruko peraste listove, sastavljene od sitnih, nitastih listova. Na vrhu stabljike nalaze se žutozeleni cvjetovi koji su skupljeni u štitaste cvatove.

Komorač na području Hrvatske samoniklo raste duž cijele obale i po otocima. Raste i u kontinentalnim dijelovima, uz ograde, puteve i po poljima, a često se uzgaja i u vrtovima. U kontinentalnom području komorač se uzgaja kao jesenska, a rjeđe kao proljetna kultura.

Srodne biljke

  • Kopar
  • Korijander
  • Mrkva

Vrste

Postoje tri vrste komorača:

  • Foeniculum vulgare ili divlji komorač
  • Foeniculum vulgare var. dulce (začinski komorač)
  • Foeniculum vulgare var. azoricum (uzgaja se kao povrće, izgledom podsjeća na kopar).

Sadnja

Komorač se može uzgajati kao jednogodišnja, dvogodišnja ili višegodišnja kultura, a uzgoj je sličan uzgoju peršina ili mrkve.

U kontinentalnom području komorač se uzgaja kao jesenska kultura – sadnja se obavlja u lipnju, a berba u listopadu ili studenom. U priobalju i područjima s toplijom klimom, prednost se daje jesenskom i zimskom uzgoju. U tom se slučaju komorač sije u kolovozu, a bere tijekom cijele zime.

Za uzgoj komorača pogodna su plodna i rahla zemljišta bogata organskim gnojivima, a razmnožavati se može direktnom sjetvom sjemena ili presadnicama. Sjeme komorača zadržava klijavost četiri do pet godina, ali zbog visokog sadržaja eteričnih ulja sporo klija. Da bi se ubrzalo klijanje, sjeme prije sjetve treba potopiti dva dana u vodu sobne temperature.

Sjeme se može sijati direktno u tlo ili se mogu proizvesti presadnice. Uzgoj iz presadnica je sigurnija opcija jer sjeme komorača neujednačeno niče.

Razmnožavanje

Za proizvodnju presadnica komorača potrebno je 30 do 40 dana, a sadnja, odnosno sjetva, obavlja se na međuredni razmak od 50 cm, a razmak među biljkama treba iznositi 6 do 8 cm.

Nakon što posijane biljke niknu i razviju se, potrebno ih je prorijediti tako da od biljke do biljke postoji 15 – 20 cm razmaka. Presadnice se sade na stalno mjesto nakon što se dobro razviju i dosegnu visinu od 15-ak cm.

Da bi rastao brzo i ujednačeno, komorač treba tlo koje je dobro obrađeno i koje sadrži dosta vlage. U jesen obavezno treba odraditi duboko oranje kako bi se proljetna priprema tla mogla obaviti sa što manje rada sa strojevima, tako da se sačuva vlaga koja se skupila tijekom zimskih mjeseci.

Kod sadnje presadnica, lišće mladih biljaka treba skratiti kao kod sadnje celera. Razmak među redovima treba biti 50, a među biljkama 15 – 20 cm.

Uzgoj

Komorač ne podnosi uzgoj u monokulturi pa se na istoj površini može saditi tek nakon 3 – 4 godine. Dobre pretkulture za komorač su gnojene okopavine i strne žitarice, a kulture iz porodice Apiaceae nisu pogodni predusjevi za uzgoj komorača zbog dominantnih korovnih vrsta i zajedničkih patogena.

Optimalna temperatura za klijanje komorača je 20 °C, dok je minimalna temperatura pri kojoj komorač može klijati 2 – 5 °C.  Starije biljke mogu podnijeti temperature do -4 °C, a optimalne temperature za vegetativni rast komorača su 16 – 18 °C.

Za uzgoj komorača važna je dobra opskrbljenost vodom, a zalijevanje je osobito važno u ljetnim mjesecima. Uz navodnjavanje, komorač za vrijeme vegetacije treba redovito okopavati, gnojiti, malčirati tlo oko biljaka i prorjeđivati ih ako je sjetva bila pregusta. Okopavanje i malčiranje je posebno važno jer komorač ne podnosi nedostatak vlage niti pokoricu, a prorjeđivanje treba obavljati zato što biljke u pregustom nasadu znaju razviti plosnate glavice umjesto okruglih.

Kako bi se ostvario veći prinos, komorač treba pravilno pognojiti. U prvoj godini uzgoja u tlo se tijekom jesenskog oranja unosi 40 – 60 kg/ha kalijevih gnojiva i 80 – 100 kg/ha fosfornih gnojiva. Kako bi se osigurao dobar početni rast biljaka, kod proljetne pripreme tla unosi se do 30 kg/ha dušičnih gnojiva.

Dušična gnojiva u većim količinama mogu štetno djelovati na komorač (manje plodova i lošija kvaliteta eteričnog ulja) pa ne treba unositi više od preporučenih količina.

U sljedećim godinama uzgoja komorač se u jesen gnoji kalijevim gnojivima u količini od 30 – 40 kg/ha i fosfornim gnojivima u količini od 60 – 80 kg/ha.

Ako mu se osigura dovoljno sunca, komorač se može uzgajati i u teglama i žardinjerama na balkonima ili terasama. Sadi se po jedna biljka u tegle promjera 20 cm. Posudu s komoračem ne bi trebalo držati blizu kopra jer se mogu lako križati pa će se aroma obje biljke pokvariti.

Zaštita

Kod komorača se mogu pojaviti plamenjača, pepelnica, hrđa te pjegavost lista i stabljike. Od štetnika se mogu pojaviti lisne uši i štitasti moljac, koji mogu uzrokovati ozbiljnije štete na usjevima. Za suzbijanje ovih štetnika preporučuju se proizvodi na bazi tiakloprida.

Berba i skladištenje

Prinos komorača može biti od 20 – 30 t/ha, a berba se najčešće obavlja u drugoj polovici rujna ili tijekom listopada. Komorač se bere kada dostigne tehnološku zriobu, i to tako da se biljka reže u zoni korjenova vrata. Nakon toga se skidaju dva vanjska lista s lisnim rukavcem, a ostatak listova prikrati se na dužinu od oko 5 cm. Ostavljaju se samo najmlađi listovi.

Glavice komorača mogu se tijekom zime čuvati u podrumima, u kutijama s vlažnim pijeskom, a u proljeće se mogu opet posaditi na otvoreno.

Ako se želi sačuvati svježe i zeleno mlado lišće, komorač se u hladnjačama u kojima temperatura iznosi 0 – 2 °C, a relativna vlažnost zraka 97% može čuvati dva do tri tjedna. Bez lišća ga u istim uvjetima možemo sačuvati do 8 tjedana.

Listovi komorača mogu se brati tijekom cijele godine.

Upotreba

Biljka komorač ima ugodan miris koji potječe od eteričnih ulja, a najveća količina nalazi se u sjemenkama. Sjemenke komorača sadrže do 6% eteričnog ulja, a njegovi glavni sastojci su anetol (od 50 – 80%), estragol i limonen.

Osim eteričnog ulja, plodovi komorača sadrže i nešto bjelančevina, biljnog ulja i ugljikohidrata. U 100 g listova komorača nalazi se 50 – 120 mg vitamina C te oko 7 mg karotena, a komorač obiluje i mineralima poput kalija, fosfora, kalcija, magnezija i željeza.

Ljekovitost

S ljekovitošću komorača bili su upoznati još stari Egipćani, Grci i Rimljani. U ljekovite svrhe koriste se svi dijelovi komorača. Korijen se vadi u ožujku i travnju, a biljka i plod koriste se svježi ili se suše sve do sazrijevanja ploda u rujnu.

Komorač je izuzetno hranjiva i vrijedna namirnica jer osim gore spomenutih minerala sadrži i vitamine A, C, D, E, K  i vitamine skupine B.

S obzirom na to da je odličan izvor vitamina C, pomaže održati kožu zdravom i snažnom te je štiti od štetnog sunčevog utjecaja i ostalih vanjskih zagađenja.

Kalij u komoraču poboljšava kognitivne sposobnosti i funkciju mozga, a konzumacijom ove biljke možete sačuvati zdravlje očiju i smanjiti mogućnost nastanka žute pjege.

Komorač ima antiseptičko, antireumatsko i diuretičko djelovanje pa se u narodnoj medicini koristi kod:

  • reumatskih bolova
  • grčeva, nadutosti i probavnih tegoba
  • slabog apetita
  • slabe funkcije bubrega
  • bolesti živčanog sustava
  • anemije
  • viška vode u organizmu
  • oslabljenog imuniteta

Sadrži i fitoestrogen pa pomaže u regulaciji menstruacijskog ciklusa, pridonosi plodnosti i ublažava simptome predmenstrualnog sindroma.

Sjemenke, listovi i korijen komorača koriste se za pripremu čaja. Čaj od komorača jača imunološki sustav, a travari i primalje koriste kao tonik za zaštitu ženskog reproduktivnog sustava. U narodnoj medicini se čaj od komorača koristi za ublažavanje menstrualnih grčeva, simptoma PMS-a i simptoma menopauze poput vaginalne suhoće i svrbeža, valunga, nesanice i smanjenog libida.

Kod iritacije, upale ili umornih očiju, može se koristiti čaj od komorača kao oblog.

Srodnik je s celerom, mrkvom i peršinom, što je bitna informacija za sve one koji su alergični na spomenuto povrće

Komorač u kuhinji

Komorač ima sladak okus, a cijela biljka širi karakterističan začinski miris. U kulinarstvu se koristi kao začin i prilog jelima kojima dodatno obogaćuje okus. Možemo ga kombinirati i s drugim začinima, poput anisa ili korijandera, a dosta je zastupljen u francuskoj i talijanskoj kuhinji.

Mladi listovi komorača dodaju se umacima, salatama i varivima. Listovi i lisni rukavci komorača mogu se narezati na tanke ploške i poslužiti kao salata, a jedu se i svježi za poticanje apetita prije obroka.

Komorač se može posluživati i kao prilog jelu tako da se kuha ili pirja te se začini uljem i maslacem. Sitno nasjeckan može se dodavati i sirevima i namazima.

Plodovi komorača dodaju se u kruh i peciva te kod pripreme mesnih i ribljih jela, a zajedno s listovima koriste se i za pripremu travarica.

Povijest

Komorač je porijeklom sa Sredozemlja i na tom se području od davnina koristi kao ljekovita i začinska biljka. U starim egipatskim zapisima spominje se po nazivom “šamari hout”, a koristio se i u staroj kineskoj medicini. Kinezi su ga koristili za liječenje očiju, debelog crijeva i slabog želuca.

Grčki i rimski ratnici koristili su komorač kako bi sačuvali snagu i zdravlje, a Rimljanke su ga obožavale zbog diuretskih svojstava i otapanja masnog tkiva s trbuha.

U narodu je poznat i pod nazivima koromač, slatki aniš, morač, janež slatki kopar i divlja mirođija.

Osim u kulinarstvu i narodnoj medicini, komorač se koristi i u kozmetičkoj industriji (kao dodatak kremama, losionima, parfemima, vodicama za ispiranje usta, zubnim pastama i sapunima) te u farmaceutskoj industriji, kako bi prikrio neugodan okus lijekova. Također se dodaje i kao aroma cigaretama.

Foto: Cimabue / Pixabay

Zadnje objave

lijeska

Lješnjak

Lješnjak (lat. Corylus avellana) je plod biljke lijeske koja se još naziva i običnom ili šumskom lijeskom. To je grm ili listopadno drvo sa zaobljenim listovima koji mogu biti dugi 6 do 12 cm, a sa strane su prekriveni dlačicama. … [više] about Lješnjak

orah

Orah

Orah (lat. Juglans), biljka je iz porodice orahovki (Juglandaceae). Ime mu dolazi od izraza Jovis glans, što znači Jupiterov žir, a kod nas se nazivao "kraljevskim orahom" (Jupiter je italska verzija Zeusa, vladara svih bogova … [više] about Orah

mušmula

Mušmula

Mušmula (lat. Mespilus germanica) je biljka iz porodice ružovki (Rosaceae) koja prirodno raste u grm ili ako je se oblikuje može narasti u stablo do 8 m visine. Njezin plod nazivamo mušmula. U narodnome izričaju nazivaju je divlja … [više] about Mušmula

bazga

Bazga

Bazga (lat. Sambucus) spada u rod listopadnih grmova ili niskog drveća iz porodice moškovičevki (Adoxaceae). Postoji četrdesetak vrsta bazge. Uglavnom je riječ o drvenastim biljkama, no postoje i višegodišnje zeljaste … [više] about Bazga

višnja

Višnja

Višnja (lat. Prunus cerasus) je voće koje se često naziva i "plemenitim voćem", i to prvenstveno zbog unutarnjih svojstava ploda.  Spada u porodizu ružovki Višnja u pravilu raste do 6 m visine te ima ispravno stablo s visećim, … [više] about Višnja

medvjeđi luk

Medvjeđi luk

Medvjeđi luk (lat. Allium ursinum) je trajna zeljasta samonikla biljka koja je jestiva, a srodnik je luka i češnjaka te pripada porodici lukova (lat. Alliaceae). Osim pod nazivom medvjeđi luk moguće ga je pronaći i pod nazivima … [više] about Medvjeđi luk

češnjak

Češnjak

Češnjak (lat. Cichorium endivia), poznat i pod nazivom bijeli luk, biljka je iz porodice lukovki (Alliaceae) kojoj pripadaju i poriluk, luk i vlasac. Zbog njegovog mirisa i okusa često ga svrstavaju među začinsko bilje, umjesto … [više] about Češnjak

komorač

Komorač

Komorač (lat. Foeniculum vulgare Mill.) je aromatična začinska biljka koja pripada porodici štitarki (Apiaceae). Raste samoniklo, a može se i uzgajati. Ima snažan, dubok i razgranat korijen iz kojeg raste stabljika koja može … [više] about Komorač

grm kupine

Kupina

Kupina (lat. Rubus fruticous) je biljka penjačica iz porodice ružovki (lat. Rosaceae). Spada u voće, a svuda po svijetu raste u izobilju. Njezino je podrijetlo teško odrediti, ali smatra se da potječe iz sjevernih područja Europe, … [više] about Kupina

polje poriluka

Poriluk

Poriluk (lat. Allium porrum) je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice lukovki (Alliaceae). Kod nas je poznat i pod nazivima porjak ili perati luk. Ima duguljastu lukovicu i čupavo korijenje. Listovi poriluka su duguljasto … [više] about Poriluk

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Footer

Kategorije: cvijeće, drveće, gljive, grmlje, industrijske biljke, povrće, sukulenti, ukrasno drveće, voće, začini, žitarice

Copyright © 2019–2022 • Mastermind • O nama • Sva prava pridržana.
hrvatski | srpski