• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to footer

VRTLARICA

digitalna enciklopedija biljaka

  • Biljke
  • Vrste
  • Porodice
  • Zimnica
dracaena

Dracena

Objavljeno: 10.11.2020.
Vrsta: Cvijeće

  • 1 Vrste dracene
  • 2 Sadnja dracene
  • 3 Uzgoj dracene
  • 4 Zanimljivosti

Dracena je dekorativna biljka iz porodice Agavaceae. U potpunosti je prilagodljiva životu u zatvorenom prostoru, zbog čega je postala jedna od najpopularnijih biljaka za ukrašavanje interijera. Nije zahtjevna za održavanje, a još jedna od njenih prednosti je i to što se ubraja u sobne biljke koje čiste zrak.

Porijeklom je s afričkog kontinenta, točnije s Madagaskara. Naziv biljke potječe od latinske riječi “drakaina”, što znači ženski zmaj, pa dracenu u nekim dijelovima svijeta nazivaju Zmajevim drvom.

Ovisno o vrsti, dracena može narasti od 1 do 3 metra. Prepoznatljiva je po uskim i dugim listovima koji su obrubljeni crvenom bojom. Mlade i tek kupljene biljke imaju tanko i nerazgranato stablo koje nakon godinu dana pušta nove izboje iz korijena. Sporo raste pa je pogodna za uzgoj u stanu.

Vrste dracene

U vrtnim centrima možemo pronaći nekoliko vrsta koje se uzgajaju kao sobne biljke.

Dracaena marginata

Ovo je jedna od najpopularnijih vrsta i često se može vidjeti u uredskim prostorijama. S vremenom može narasti do 1,5 m, ali u vrtnim centrima se mogu naći manji primjerci, oko 30 cm visine, što ovu biljku čini idealnom za dekoriranje stolova. Dracaena marginata u početku ima tanko i nerazgranato stablo. Listovi su uski i dugački te obrubljeni crvenom bojom.

Dracaena lemon lime

Vrsta koja ima svijetlozelene listove i dosta je otporna na sušna razdoblja i lošije uvjete. No, kako bi se istaknula boja i sjaj njenih listova, najbolje je uzgajati ju u svijetlim prostorijama, jer će u tom slučaju kontrast između tamne i svijetle zelene boje na listovima biti više izražen.

Dracaena yellow

Dracaena yellow je jako slična prethodno spomenutoj vrsti, s tim da je kod ove dracene žuta boja na listovima više izražena i prekriva veći dio listova, dok je samo središnji dio svijetlozelene boje. Izgleda jako atraktivno, a s obzirom na to da ima velike listove, potrebno ih je redovito čistiti od prašine.

Dracaena fragans (Drvo života)

Poznata je i pod nazivom Golden coast. Drvo života može doseći visinu od 1,5 m, a izgledom podsjeća na kukuruz. Ima tamnozelene listove koji su na rubovima žuti. Ova biljka treba puno svjetla, ali ne izravnog sunčevog. Dobro će rasti i na sjenovitim pozicijama u prostoriji, ali u tom će slučaju listovi imati manje intenzivnu boju.

Dracena reflexa pleomele

Ova vrsta dolazi i pod nazivom Song of India jer je porijeklom s otočja u Indijskom oceanu. Grmolika je biljka i prepoznatljiva je po kratkim listovima žuto-zelene boje, koji su prema vrhu blago spiralno uvrnuti na drugu stranu. Sporo raste i nije zahtjevna biljka, ali ipak je potrebno usvojiti redovitu rutinu zalijevanja jer je osjetljiva na promjene kad je u pitanju voda.

Dracena tricolor (Dracaena reflexa var. angustifolia)

Ova vrsta ima trobojne listove, u bijelim, crvenim i zelenim nijansama koje tvore prugast uzorak. Raste u visinu i ima izduženo, razgranato stablo. Pogodna je za orezivanje pa možete lako obuzdati njen rast. Najbolje će rasti u prostoru s puno neizravne svjetlosti, ali dobro podnosi loše uvjete.

Dracaena steudneri

Dracaena steudneri može narasti čak do 3 metra. Ima jednobojne tamnozelene listove koji pod utjecajem sunčevog svjetla postaju svjetliji, što je znak da biljku treba premjestiti. Nije pogodna za uzgoj u prostorijama s niskim stropom jer će s vremenom doći do savijanja biljke, što narušava njen izgled.

Song of Jamaica

Song of Jamaica je grmolika, velika biljka atraktivnih listova prošaranih tamno i svijetlozelenom bojom. Poput ostalih vrsta, otporna je na sušna razdoblja i ne odgovara joj direktna sunčeva svjetlost.

Sadnja dracene

Dracena se može razmnožavati sjemenom ili reznicama. I jedan i drugi način su jednostavni i dosta uspješni. Razmnožavanje reznicama se obavlja u proljeće.

Ako uspijete nabaviti sjeme dracene, najbolje je posijati ga u obični supstrat tijekom ožujka. Posudu sa sjemenom treba držati na toplom mjestu, a dobro bi bilo i prekriti ju prozirnom folijom kako bi se osigurali još pogodniji uvjeti za nicanje biljke.

Optimalna temperatura za nicanje je oko 28°C, a kada biljka krene rasti, odgovara joj nešto niža temperatura (oko 24°C). Kada dovoljno izraste, treba je presaditi u posude promjera 8 do 9 cm i držati na mjestu zaštićenom od propuha.

Dracena s vremenom na vrhu stvara gust sloj listova, a stariji listovi pri dnu postupno opadaju pa donji dio stabla ostaje potpuno ogoljen. Kako bi se biljka pravilno razvijala, potrebno je osigurati da stabljike budu uspravne. Većina vrsta je pogodna za orezivanje, pa ako želite da biljka ima određenu formu, slobodno je možete oblikovati orezivanjem.

Uzgoj dracene

Za uspješan uzgoj, dracena treba obilje svjetlosti, ali nikako joj ne odgovara izravno sunčevo svjetlo jer u takvim uvjetima može doći do opeklina i oštećenja na listovima. S druge strane, dracena zbog manjka svjetlosti može imati nezdravu, odnosno blijedu boju listova.

Većina vrsta odlično podnosi neredovito zalijevanje i suho tlo. Zalijeva se tek onda kada tlo postane potpuno suho, a jednom tjedno treba poprskati listove vodom. Konstantna vlažnost u tlu je jedan od najvećih neprijatelja ove biljke jer može izazvati truljenje korijena. Iz tog je razloga potrebno izbjegavati tuširanje biljke ili prečesto i obilno orošavanje listova. Ako voda dospije u rozetu iz koje raste lišće i tu se zadrži neko vrijeme, doći će do oštećenja listova, a s vremenom i do propadanja biljke.

Dracena ne podnosi previše vlažno tlo, ali za pravilan razvoj treba veću vlažnost zraka. Šteti joj suh zrak, osobito tijekom zimskih mjeseci kada grijemo domove. Isto tako, ova biljka je osjetljiva na nagle promjene temperature, propuh i često premještanje.

Minimalne temperature za pravilan razvoj dracene tijekom ljetnih mjeseci su 23 – 26°C, dok bi se tijekom zimskih mjeseci trebala nalaziti u prostorijama s temperaturom od 15 – 18°C.

Kad je u pitanju presađivanje dracene, ono se obično obavlja svake druge godine. Presađiva se tijekom proljeća u duboku posudu, za broj veću od prethodne. Kod presađivanja na dno posude treba staviti komadiće cigle ili šljunak kako bi se osigurala drenaža.

Od štetnika se kod uzgoja dracene mogu pojaviti crveni pauk i štitaste uši, a oni se suzbijaju prikladnim insekticidima. Još jedan problem koji se može javiti je opadanje listova. Do opadanja listova najčešće dolazi ako je biljka izložena preniskim temperaturama ili ako je previše ili premalo zalijevana.

Zanimljivosti

Postoji oko 150 vrsta dracene, a najpoznatija od njih je Dracena draco ili obični zmajevac, porijeklom s Kanarskih otoka. Ova vrsta u prirodnom staništu može narasti preko 15 metara, a svaka grana na vrhu ima skupinu listova sivo-zelene boje.

U kori se nalazi i crvena smola ili tzv. zmajeva krv, koja je razlog stvaranja legende o nastanku ove biljke. Naime, jedna od legendi kaže da je dracena izrasla na mjestu gdje je prolivena zmajeva krv nakon što je izgubio život u borbi protiv slona.

Dugo se smatralo kako dracena oduzima kisik i da je zbog toga ne treba držati u zatvorenom prostoru. Međutim, dokazano je da oslobađa kapljice koje smanjuju količinu prašine i eliminiraju štetne tvari iz zraka pa je uvrštena popis biljaka koje učinkovito čiste zrak u zatvorenim prostorijama.

Foto: Makil96 / Pixabay

Zadnje objave

verbena biljka

Verbena

Verbena (lat. Verbena officinalis L.) ili ljekoviti sporiš pripada u skupinu jednogodišnjih ili dvogodišnjih zeljastih biljaka iz porodice sporiševki (Verbenaceae) kojoj pripada i lantana. Još se naziva brstica, boriš, slezenica, … [više] about Verbena

tisa biljka

Tisa

Tisa (lat. Taxus) je rod od desetak vrsta porodice tisovki (Taxaceae), a može narasti do 20 m visine. Zapadna Azija, sjeverna Afrika i niži dio Europe su područja na kojima je tisa prirodno rasprostranjena. Može živjeti i više od … [više] about Tisa

dunja

Dunja

Dunja (lat. Cydonia oblonga), listopadno je stablo niskog rasta od 2 do 7 m visine, koje svrstavamo u porodicu ružovki (Rosaceae). Krošnja dunje je široka i gusta, kora stabla je smeđe zelenkasta, a mlade grane su joj … [više] about Dunja

kvinoja biljka

Kvinoja

Kvinoja (lat. Chenopodium quinoa) je jednogodišnja biljka porijeklom iz Anda, gdje se tradicionalno uzgaja i konzumira više od 5.000 godina. Iako se o kvinoji najčešće govori kao o žitarici, prema nekim izvorima pripada porodici … [više] about Kvinoja

narcis biljka

Narcis

Narcis ili sunovrat (lat. Narcissus) je biljni rod porodice zvanikovki (Amaryllidaceae). Postoji oko 26 vrsta divljih narcisa i nekoliko stotina kultiviranih vrsta. Divlji narcisi se mogu pronaći u Aziji, Europi i Sjevernoj … [više] about Narcis

bugenvilija

Bugenvilija

Bugenvilija (lat. Bougainvillea spectabilis), poznata pod nazivima bugenvila, bugenvileja i bogumila, je ukrasna drvenasta zimzelena penjačica iz porodice noćurkovki (Nyctaginaceae). Iako je sam cvijet bugenvilije neugledan, … [više] about Bugenvilija

ivančica (margareta) biljka

Ivančica ili margareta

Margareta (lat. Leucanthemum vulgare) je višegodišnja zeljasta biljka poznata i pod nazivom ivančica. Pripada porodici glavočika (Compositae/Asteraceae), a njena prirodna staništa su umjerena područja Azije, Europe i Sjeverne … [više] about Ivančica ili margareta

grab biljka

Grab

Obični grab (lat. Carpinus betulus L.) je listopadno stablo iz porodice brezovki (Betulaceae), kojoj pripadaju i joha, breza i lijeska. Ima dubok i razgranat korijen, može narasti do 25 m u visinu te tvori gustu i razgranatu … [više] about Grab

maslina plod

Maslina

Maslina (lat. Olea europea L.), nalazi se u porodici maslinovki (Oleaaceae) ili maslina, a raste u obliku zimzelenog razgranatog grma ili stabla. U prosjeku može narasti od 3 do 13 m u visinu. Plodovi masline rastu na … [više] about Maslina

Jasmin

Jasmin (lat. Jasminum) je zimzelena grmolika biljka penjačica koja pripada porodici maslinovki (Oleaceae), odnosno maslina te rodu Jasminum. Jasmin ima dugu i tanku stabljiku koja može izrasti čak 5 m u visinu. Listovi se sastoje … [više] about Jasmin

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Footer

Kategorije: cvijeće, drveće, gljive, grmlje, industrijske biljke, povrće, sukulenti, ukrasno drveće, voće, začini, žitarice

Copyright © 2019–2023 • Mastermind • O nama • Sva prava pridržana.
hrvatski | srpski