• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to footer

VRTLARICA

digitalna enciklopedija biljaka

  • Biljke
  • Vrste
  • Porodice
  • Zimnica
bugenvilija

Bugenvilija

Objavljeno: 20.02.2023.
Vrsta: Cvijeće, Grmlje

  • 1 Vrste
  • 2 Sadnja
  • 3 Razmnožavanje
  • 4 Uzgoj
  • 5 Održavanje
  • 6 Upotreba

Bugenvilija (lat. Bougainvillea spectabilis), poznata pod nazivima bugenvila, bugenvileja i bogumila, je ukrasna drvenasta zimzelena penjačica iz porodice noćurkovki (Nyctaginaceae).

Iako je sam cvijet bugenvilije neugledan, njeni pricvjetni listovi (brakteje) variraju od bijele do različitih nijansi ljubičaste, ružičaste, crvene, narančaste i žute boje pa zahvaljujući njima ova biljka izgleda raskošno i obogaćuje svaki prostor. Kako biljka stari, boja brakteja se postupno mijenja u svjetliju ili tamniju, a najbujnije i najbogatije su biljke staren 4 do 5 godina.

Osim po boji pricvjetnih listova, vrste bugenvilija razlikuju se po visini i bujnosti pa tako biljka može narasti preko 25 m u visinu i preko 6 m u širinu. Podrijetlom je iz Južne Amerike, a samoniklo raste u svim tropskim i suptropskim zemljama, dok se u Hrvatskoj najviše udomaćila u srednjoj i južnoj Dalmaciji.

Vrste

Smatra se kako danas postoji oko 18 različitih vrsti ove biljke, a najvažnije su bougainvillea spectabilis, bougainvillea glabra i bougainvillea peruviana, čijim se križanjem dobivaju ostale hibridne vrste bugenvilija.

Bougainvillea spectabilis

Ima brakteje ružičaste, ljubičaste ili crvene boje, velike su i u obliku jajeta, dok su cvjetovi krem. Listovi su veliki, mogu biti ovalni ili zaobljeni, a s donje strane i po rubovima prekriveni su dlačicama. Osim listova, dlačicama je prekrivena i stabljika. Ova vrsta ima veliko i zakrivljeno trnje, po kojemu je prepoznatljiva.

Bougainvillea glabra

Ima glatke listove bez dlačica, eliptičnog oblika, najšire oko sredine biljke. Grane su tanje nego kod bougainvillea spectabilis. Brakteje su trokutastog oblika, najčešće ljubičaste boje, a pojavljuju se i u bijelim, lila, ružičastim i ledeno ljubičastim tonovima. Cvjetovi variraju između bijele i krem boje. Trnje je kratko i tanko, zakrivljeno na vrhovima. Može cvasti nekoliko puta godišnje. Najbolja je za uzgoj u cvjetnim posudama.

Bougainvillea peruviana

Zimzelena penjačica, prepoznatljiva po zelenoj kori. Ima dugačke, tanke i ovalne listove bez dlačica. Brakteje su zaobljene ružičaste ili crveno-ljubičaste boje, a cvjetovi su žuti. Trnje ove bugenvilije kratko je i uspravno. Baš kao i bougainvillea glabra cvate nekoliko puta godišnje.

Sadnja

Sadnja bugenvilija na području Mediterana moguća je na otvorenom i osunčanom mjestu, dok u hladnijim krajevima zimi zahtijeva zatvoren i prozračan prostor s mnogo svjetlosti.

Preporučuje se sadnja bugenvilije na jesen kako bi se, zahvaljujući preostalim toplim danima, do zime dobro ukorijenila. Biljka se stavlja najmanje 30 cm dalje od zida kako bi imala dovoljno mjesta za rast – zbog visine i bujnosti listova potrebno joj je čvrsto i debelo deblo. Dubina sadnje treba biti 10 do 15 cm dublja od razine u cvjetnoj posudi jer na taj način bugenvilija lakše preživi hladnoću i buru.

Dobri susjedi

Datulja, Fuksija, Grožđe, Hibiskus, Lavanda, Ljiljan, Ljubičica, Kamelija, Kaktusi, Menta ili metvica, Palma, Rudbekija, Sukulenti, Veronika, Tratinčica

Razmnožavanje

Najbolje ju je razmnožavati u rujnu, a najčešće se razmnožava reznicama. Vrhovi zdravih stabljika odrežu se na duljinu od 10 do 15 cm, najbolje s jednogodišnjih izboja. Preporučuje se odvajanje reznica s većeg broja matičnih biljaka. Donji listove se odstrane, reže se ispod listova, a reznice se do polovice stave u supstrat, primjerice pijesak. Potrebno je redovito zalijevanje, a idealna temperatura za ukorjenjivanje je između 23 i 27°C.

Reznice zahtijevaju položaj na kojem ima mnogo svjetla, no nije ih dobro držati na južnoj strani. Osvjetljenje treba biti indirektno, a zrak u prostoriji ne smije biti suh.

Kada počnu tjerati mladi listovi, bugenvilija se ukorijenila pa ju je potrebno presaditi u veću teglu ili na otvoreni prostor. Na dno tegle dobro je staviti stiropor. Ako se presađuje u vrt, važno je izabrati vrijeme kad temperature poču rasti, obično tijekom ožujka. Zahtijeva rahlo i plodno tlo koje dobro propušta vodu, a najbolje ju je posaditi na mjesto gdje će pola dana biti na izravnom suncu, a pola u sjeni, kako bi što duže cvala.

Uzgoj

Bugenvilija je zahvalna za uzgoj jer je izdržljiva biljka, otporna na bolesti i nametnike. Ipak, teško podnosi naglu promjenu životnih uvjeta pa ju je potrebno postupno prilagođavati ako se premješta s otvorenog u zatvoreni prostor. Hladnoću najbolje podnose one s ljubičastim braktejama, dok bijele, žute, narančaste i crvene bugenvilije nisu toliko otporne na niske temperature.

Ako se bugenvilija zimi drži u zatvorenom prostoru, zrak ne smije biti suh kako joj ne bi otpalo lišće i cvijeće. Za uspješan uzgoj bugenvilije veoma je važno da bude na svjetlom, prozračnom i sunčanom mjestu. Preporučuje se temperatura do 10°C, iako zdrava biljka može preživjeti i na -7°C.

Zimi biljka miruje i nije joj potrebno puno vlage, dovoljno ju je zalijevati jednom u svaka 3 do 4 tjedna kako se korijen ne bi osušio. Ipak, krajem siječnja počinje zahtijevati obilnije zalijevanje i više temperature nego u zimskim uvjetima. Jednom kad korijen očvrsne i biljka naraste, nije joj potrebno puno vlage, no ipak je važno da zemlja ne bude potpuno suha.

Održavanje

Na proljeće se presađuje i obrezuje, a preko ljeta se preporučuje ukopati bugenviliju s cvjetnom posudom u vrt na osunčano mjesto ili je držati vani na otvorenom mjestu, poput balkona, do kojega dopire sunce. Izboji ljubičastih bugenvilija prikraćuju se odmah nakon cvatnje, kako bi biljka zadržala oblik i nastavila cvasti.

Bougainvillea glabra cvate na mladim izbojima pa ih je ljeti potrebno kratiti nekoliko puta, dok se kod ružičastih bugenvilija s dlačicama na lišću režu samo predugi izboji. Upravo je ružičasta Bougainvillea glabra Formosa karakteristična za našu obalu. Kod te se vrste početkom zime obavezno režu svi izboji koji su narasli dužinom glavnog debla. Na taj se način biljka ne iscrpljuje, a ostavljaju se grane koje će na proljeće oblikovati krošnju, a na ljeto procvasti. Postoje i vrste koje cvatu na dvogodišnjim izbojima u proljeće pa se njih obrezuje ljeti.

Za vrijeme cvatnje potrebno joj je barem 5 sati izravne sunčeve svjetlosti. Ukoliko se drži u zatvorenom prostoru, najviše joj odgovara južna strana i popodnevno sunce. Bugenvilija je veoma zahvalna biljka kada dobiva dovoljno sunčeve svjetlosti.

Nije zahtjevna po pitanju gnojiva, no neki preporučuju gnojidbu jednom mjesečno. Bugenviliju je najbolje pognojiti kombiniranim gnojivom odmah u proljeće kada se premješta na otvoreno.

Iako je bugenvilija otporna na nametnike i bolesti, ponekad je napadaju lisne uši i crveni pauk, kod čega može pomoći insekticid.

Upotreba

Bugenvilija se prvenstveno sadi radi dekoracije. Može se uzgajati kao ukrasna živica, grmlje, bonsai, u cvjetnim lončanicama, visećim teglama, pustiti je da se penje uz zidove ili preko rešetki. Idealna je za ukrašavanje dvorišta i krajolika, a sadnjom bugenvilije na određenom području moguće je suzbiti rast korova.

Cvjetovi bugenvilije su jestivi i gorkastog okusa, koriste se za salate i razne napitke, poput čaja protiv kašlja. Medicinske blagodati ove biljke još uvijek se istražuju.

Foto: fotofan1/Pixabay

Zadnje objave

verbena biljka

Verbena

Verbena (lat. Verbena officinalis L.) ili ljekoviti sporiš pripada u skupinu jednogodišnjih ili dvogodišnjih zeljastih biljaka iz porodice sporiševki (Verbenaceae) kojoj pripada i lantana. Još se naziva brstica, boriš, slezenica, … [više] about Verbena

tisa biljka

Tisa

Tisa (lat. Taxus) je rod od desetak vrsta porodice tisovki (Taxaceae), a može narasti do 20 m visine. Zapadna Azija, sjeverna Afrika i niži dio Europe su područja na kojima je tisa prirodno rasprostranjena. Može živjeti i više od … [više] about Tisa

dunja

Dunja

Dunja (lat. Cydonia oblonga), listopadno je stablo niskog rasta od 2 do 7 m visine, koje svrstavamo u porodicu ružovki (Rosaceae). Krošnja dunje je široka i gusta, kora stabla je smeđe zelenkasta, a mlade grane su joj … [više] about Dunja

kvinoja biljka

Kvinoja

Kvinoja (lat. Chenopodium quinoa) je jednogodišnja biljka porijeklom iz Anda, gdje se tradicionalno uzgaja i konzumira više od 5.000 godina. Iako se o kvinoji najčešće govori kao o žitarici, prema nekim izvorima pripada porodici … [više] about Kvinoja

narcis biljka

Narcis

Narcis ili sunovrat (lat. Narcissus) je biljni rod porodice zvanikovki (Amaryllidaceae). Postoji oko 26 vrsta divljih narcisa i nekoliko stotina kultiviranih vrsta. Divlji narcisi se mogu pronaći u Aziji, Europi i Sjevernoj … [više] about Narcis

bugenvilija

Bugenvilija

Bugenvilija (lat. Bougainvillea spectabilis), poznata pod nazivima bugenvila, bugenvileja i bogumila, je ukrasna drvenasta zimzelena penjačica iz porodice noćurkovki (Nyctaginaceae). Iako je sam cvijet bugenvilije neugledan, … [više] about Bugenvilija

ivančica (margareta) biljka

Ivančica ili margareta

Margareta (lat. Leucanthemum vulgare) je višegodišnja zeljasta biljka poznata i pod nazivom ivančica. Pripada porodici glavočika (Compositae/Asteraceae), a njena prirodna staništa su umjerena područja Azije, Europe i Sjeverne … [više] about Ivančica ili margareta

grab biljka

Grab

Obični grab (lat. Carpinus betulus L.) je listopadno stablo iz porodice brezovki (Betulaceae), kojoj pripadaju i joha, breza i lijeska. Ima dubok i razgranat korijen, može narasti do 25 m u visinu te tvori gustu i razgranatu … [više] about Grab

maslina plod

Maslina

Maslina (lat. Olea europea L.), nalazi se u porodici maslinovki (Oleaaceae) ili maslina, a raste u obliku zimzelenog razgranatog grma ili stabla. U prosjeku može narasti od 3 do 13 m u visinu. Plodovi masline rastu na … [više] about Maslina

Jasmin

Jasmin (lat. Jasminum) je zimzelena grmolika biljka penjačica koja pripada porodici maslinovki (Oleaceae), odnosno maslina te rodu Jasminum. Jasmin ima dugu i tanku stabljiku koja može izrasti čak 5 m u visinu. Listovi se sastoje … [više] about Jasmin

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Footer

Kategorije: cvijeće, drveće, gljive, grmlje, industrijske biljke, povrće, sukulenti, ukrasno drveće, voće, začini, žitarice

Copyright © 2019–2023 • Mastermind • O nama • Sva prava pridržana.
hrvatski | srpski